polskienglishgermany

Protetyka


Leczenie protetyczne nie polega na prostym "wstawianiu zębów". Jest to skomplikowany proces, którego podjąć się może tylko specjalista umiejący rozpoznać schorzenia współistniejące. Ubytek nawet jednego zęba należy jak najszybciej uzupełnić, ponieważ w przypadku jego zaniechania dochodzi do wielu powikłań wynikających z utraty tzw. napięcia międzyzębowego. Prowadzi to do przesunięć i obrotów zębów sąsiednich,  a także wydłużania się zębów antagonistycznych. Dochodzi również do utraty miejsc stycznych, co staje się przyczyną urazów brodawek międzyzębowych i pozostałych tkanek przyzębia. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym oraz przewlekłego stanu zapalnego przyzębia.

Złamał Ci się ząb:
W zależności od zakresu utraty tkanek zęba wykonamy:
- inley/onley- gdy zniszczenie zęba jest jeszcze stosunkowo niewielkie;
- koronę - przy większym zniszczeniu zęba;
- wkład koronowo- korzeniowy i koronę w przypadku gdy został sam korzeń. Wówczas wkładem koronowo- korzeniowym zacementowanym w korzeniu odtwarzamy "kikut" zęba a następnie na tym wkładzie wykonuje się koronę.

Ząb jest tak uszkodzony, że nie nadaje się do odbudowy i należy go usunąć
Istnieje kilka opcji leczenia:

1. usunięcie korzenia i :

  • natychmiastowe wprowadzenie implantu
  • odczekanie 3-6 tygodni i wprowadzenie implantu
  • odczekanie 3-4 miesięcy i wprowadzenie implantu

Decyzję o terminie wprowadzenia implantu podejmujemy po wnikliwej analizie konkretnego przypadku.

Leczenie implantologiczne ma wiele zalet:

  • Odbudowa zęba na implancie służy relatywnie najdłużej, nierzadko całe życie
  • Nie ma potrzeby ingerencji w zęby sąsiednie, nie uszkadzamy ich
  • Jest to leczenie, które zapobiega dalszemu zanikowi kości (po ekstrakcji zawsze dochodzi resorbcji kości i zanik ten trwa przez całe życie).
  • Wbrew pozorom nie jest to leczenie najdroższe. Pomimo początkowo dużego kosztu po pewnym czasie zwraca się on ponieważ nie ma potrzeby wymiany uzupełnienia po latach. Jest to więc niejako inwestycja we własne zdrowie.


2. Wykonanie mostu uzupełniającego brak zęba.
Jest to uzupełnienie nieruchome, zacementowane na stałe, którego nie da się samodzielnie zdjąć. Jest również estetyczne i wygodne- nie zajmuje więcej miejsca w jamie ustnej niż zęby własne. Wiąże się jednak niestety z opracowaniem co najmniej dwóch zębów sąsiednich pod korony, do których będzie doczepiony (na stałe) ząb brakujący. Mosty porcelanowe mogą być wykonane na bazie tytanu, stopu szlachetnego, czystego złota (w technice galwanoformingu) lub nieszlachetnego albo też w ogóle nie zawierać metalu - mosty pełnoceramiczne (cercon, ).
W przypadku braku pojedynczego zęba możemy również wykonać
most adhezyjny.

przed leczeniem po leczeniu

Brakuje Ci wielu zębów

W zależności od ilości zębów brakujących możemy wykonać uzupełnienie stałe (którego pacjent nie jest w stanie sam wyjąć) lub ruchome (które pacjent musi regularnie wyjmować do mycia).
Uzupełnienia stałe to mosty. Do wykonania mostu potrzebne są jednak minimum dwa mocne zęby filarowe, na których można "dowiesić" maksymalnie trzy brakujące zęby. W przypadku braku odpowiedniej ilości zębów filarowych lub gdy są one niekorzystnie rozmieszczone  możemy oprzeć most na implantach.
Możliwe jest również wykorzystanie technologii podparć szklanych, które w niektórych przypadkach są alternatywą dla implantów i pozwalają niewielkim kosztem uniknąć protezy wyjmowanej. Kwalifikacja pacjentów do tego typu uzupełnień odbywa się indywidualnie.


W każdym przypadku możliwe jest wykonanie protezy wyjmowanej. Może to być:

proteza szkieletowa - umocowana jest zazwyczaj na specjalnych zamkach, zatrzaskach lub koronach teleskopowych. Siły żucia przenoszone są fizjologicznie. Proteza jest stabilna, zapewnia komfort użytkowania oraz dobry efekt estetyczny.

proteza miękka (nylonowa) - nylon jest materiałem niełamliwym, o dużej elastyczności, co sprawia, że protezy te są praktycznie niezniszczalne. Perfekcyjnie dopasowują się do podłoża, są miękkie, nie powodują odleżyn. Są również estetyczne - nie zawierają metalowych klamer a materiał nylonowy jest transparentny dzięki czemu doskonale komponuje się z naturalną tkanką, jest także (co ważne dla alergików) - hypoalergiczny.

 

* Mosty adhezyjne
Uzupełnienia te mają tę zaletę, że nie wymagają szlifowania zębów sąsiednich pod korony. Jako retencję wykorzystują miejsca po starych wypełnieniach, które usuwamy i w ich miejsce wprowadzamy inley'e lub onley'e, na których trzyma się ząb brakujący. Materiał tego typu uzupełnień to pełna ceramika lub kompozyt wzmacniany włóknem szklanym. Mostami adhezyjnymi odbudowujemy zazwyczaj pojedyncze braki zębów.

 * GALWANOFORMING
Metoda znana już wcześniej w stomatologii, obecnie przeżywa swój renesans. Galwanoformingowe czapeczki stosujemy jako podbudowę pod ceramikę przy wykonaniu koron, wkładów, nakładów lub na korony wtórne w pracach na teleskopach. Są one zbudowane z czystego złota (99,9% Au). To rafinowane złoto otrzymywane jest w procesie elektrolizy chemicznej gdzie odkłada się ono bezpośrednio na obiektach w postaci czapeczek. Największą zaletą tego systemu jest lecznicze działanie złota, stabilizujące florę bakteryjną. Zapewnie on również piękny efekt kosmetyczny gdyż czyste złoto w trakcie wypalania ceramiki nie zmienia swojej barwy na brunatną jak w przypadku stopów, posiada cały czas piękną pomarańczową, żywą barwę. W procesie tworzenia czapeczek uzyskujemy doskonałą szczelność brzeżną, gdyż złoto wytrącane jest bezpośrednio na gipsowym kikucie oszlifowanego zęba. Wyeliminowany jest czynnik ludzki przy uszczelnianiu szyjki, a także niedokładności związane z ekspansją mas osłonowych stosowanych przy odlewach metalowych.