Poradnik Stomatologiczny, 2009,IX,11; 416-417

Mikroorganizmy chorobotwórcze w Twoim gabinecie

Agnieszka Gołębiewska


Durr Dental

  • Tab. I. Bakterie
  • Tab. II. Wirusy
  • Tab. III. Grzyby
  • Czynności

Mikroorganizmy chorobotwórcze towarzyszą nam w naszej pracy każdego dnia. Dlatego tak ważna jest świadomość personelu gabinetu stomatologicznego, że pomimo iż są niewidoczne, stanowią dla nas i pacjenta potencjalne źródło niebezpieczeństwa.
Poniżej omówię kilka ważnych kwestii zapobiegających infekcjom krzyżowym.

PODSTAWOWA ZNAJOMOŚĆ CZYNNIKÓW CHOROBOTWÓRCZYCH

Każdy pracownik gabinetu stomatologicznego musi posiadać podstawowe informacje na temat bakterii, wirusów oraz grzybów, które mogą być chorobotwórcze dla człowieka. Bardzo istotne są metody ich zwalczania. Jest to równie ważne przy wyborze preparatu do dezynfekcji. Musimy wiedzieć jak szerokie ma spectrum i na co tak naprawdę działa (należy znać skróty tych mikroorganizmów).

BADANIA KONTROLNE

Bardzo często spotykam się z opiniami asystentek stomatologicznych, że pracują tyle lat i nie mają żadnych problemów zdrowotnych. Nie ma co przesadzać, panikować – mówią. Na pytanie jak często wykonują badania na obecność wirusa HIV lub HCV odpowiadają często „Nigdy”. Pytanie skąd ta pewność, że wszystko w porządku skoro nie wykonujemy badań kontrolnych?

W wielu przypadkach od momentu infekcji, np. HIV czy HCV, do pierwszych objawów choroby mija bardzo długi okres czasu, nawet kilka lat. Dlatego raz na rok należy wykonać powyższe badania. Raz na rok, dwa lata wykonujemy RTG płuc w celu diagnostyki w kierunku gruźlicy. Tak naprawdę tymi drobnoustrojami możemy zainfekować się w innym miejscu niż gabinet, dlatego warto jest tego pilnować. W końcu zdrowie mamy tylko jedno.

ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ

Maski, okulary, przyłbice, rękawiczki, fartuch ochronny powinien posiadać każdy pracownik bez względu na to czy jest to lekarz czy asystentka. Są niezbędne podczas pracy z pacjentem, jak i przy procesach czyszczenia czy dezynfekcji.

..............................................................................................................................................................

PIŚMIENNICTWO

1.    Halota W., Juszczyk J.: HIV/AIDS. Podręcznik dla lekarzy i studentów. Termedia 2006: 21.

2.    Magdziak W., Naruszewicz-Lesiuk D.: Zakażenia i zarażenia człowieka. Epidemiologia, zapobieganie i zwalczanie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2001: 17, 164, 224, 499.

3.    Negut E.A., Bălteanu M., Ionesco G.: Control of blond-transmitted infections in dentistry. Roum Arch Microbiol Immunol 2007; Jan-Jun, 66 (1-2): 26-36.

4.    Samaranayake L.P.: Podstawy mikrobiologii dla stomatologów. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2004: 110, 218, 219, 225.

5.    Szymańska J.: Szkodliwe czynniki biologiczne w pracy stomatologa. Ocena wybranych czynników związanych ze stosowaniem unitu dentystycznego. Akademia Medyczna im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie, 2007: 9, 12, 13, 20.