polskienglishgermany

Pedodoncja

KAŻDE DZIECKO niezależnie od wieku powinno znajdować się pod stałą opieką stomatologa. Regularne wizyty powinny rozpocząć się już po ukazaniu się pierwszych zębów mlecznych.
Świeżo wyrznięte zęby są bardziej podatne na próchnicę, dlatego każda zmiana- przebarwienie powinny być skonsultowane przez stomatologa.
Już od pierwszych wizyt udzielamy rodzicom wskazówek co do nawyków żywieniowych i metod utrzymywania higieny jamy ustnej.

 

 

Profilaktyka przede wszystkim
Dlaczego?
Ponieważ jest to najskuteczniejsza (i najtańsza) metoda zachowania zdrowia jamy ustnej.

Główne elementy profilaktyki próchnicy to:
- dobra higiena jamy ustnej
- dieta sprzyjająca zdrowiu zębów (zminimalizowanie spożycia produktów bogatych w sacharozę i całkowite wyeliminowanie ich spożywania pomiędzy posiłkami głównymi )
- stosowanie fluoru w celu wzmocnienia szkliwa
- lakowanie zębów
- regularne wizyty kontrolne u stomatologa

W naszym Centrum stosujemy:

Lakierowanie zębów-  zabieg polega na profesjonalnym oczyszczeniu zębów ze złogów i osadów, wysuszeniu i naniesieniu specjalnego preparatu wzmacniającego szkliwo zębów. Procedurę tę stosujemy w odstępach comiesięcznych, kwartalnych lub półrocznych w zależności od osobniczej podatności na próchnicę.

Lakowanie zębów-  dotyczy zazwyczaj szóstek wyrzynających się ok. 5-6 roku życia. Ma na celu wypełnienie bruzd i szczelin w zębie co uniemożliwia rozwój próchnicy. Jest to prosty , tani i skuteczny zabieg.

Impregnacja
Jest to zabieg, który stosujemy w przypadku rozległej, wielopowierzchniowej próchnicy zębów mlecznych, najczęściej siekaczy, gdy choroba rozwija się wcześnie, a tradycyjne leczenie jest już niemożliwe.

Leczenie
Jeżeli dojdzie do rozwoju próchnicy stosujemy:
- komfortowe znieczulenie urządzeniem The Wand i bezboleśnie opracowujemy ubytki metodą tradycyjną lub
- bezwiertłową i bezbolesną metodę opracowywania ubytków tzw. Air Abrasion

Met. Air Abrasion (abrazja powietrzna) jest alternatywą dla tradycyjnych wiertarek stomatologicznych. Jest to metoda bezkontaktowego i bezbolesnego opracowania twardych tkanek zęba. Polega ona na chwilowym oddziaływaniu strumienia mieszaniny ścierniwa i sprężonego powietrza. Rozpędzone rozprężającym się powietrzem drobiny tlenku glinu (o wymiarach 50,90 lub 110 mikronów) uderzając o próchnicę zęba, odrywają uszkodzone elementy szkliwa i zębiny. Proces odbywa się bezkontaktowo. Brak jest swoistego tarcia, a co za tym idzie nie ma również nieprzyjemnych zapachów ani odgłosów. W procesie nie wytwarza się temperatura. Technika ta umożliwia:
- opracowanie próchnicy w sposób bardziej oszczędny niż met. tradycyjną,
- piaskowanie bruzd przed lakowaniem,
- usuwanie i naprawę wypełnień czy licówek porcelanowych,
- piaskowanie prac protetycznych.

W trakcie leczenia dzieci mogą oglądać na monitorze ulubioną bajkę lub swoje ząbki, każde dostaje nagrodę.